Fotografia podwodna

Na kamery i aparaty fotograficzne tworzone są podwodne obudowy, dzięki czemu z nurkowania możemy przywozić także filmy i zdjęcia, które potem można oglądać w gronie rodziny lub przyjaciół.

Niektóre obudowy gwarantują prawidłowe działanie sprzętu nawet przy zanurzeniu 60 m, jednak sprawdzajmy jak przedstawiają się parametry techniczne w tym zakresie. Jeśli nie można schodzić z obudową poniżej 10 metrów to nie schodźmy – ryzykujemy bowiem zbytnie przeciążenie obudowy i powstanie nieszczelności.

Pamiętajmy o tym, aby dobrać odpowiednio obudowy podwodne do aparatów i kamer  do swoich potrzeb, które różnią się przecież zależnie od tego, czy nurkujemy sporadycznie, czy często oraz od tego, czy zdjęcia pozostają w rodzinnym albumie, czy też mają zostać jakoś wykorzystane. Poza tym wybierając odpowiednią obudowę bierzemy nie tylko pod uwagę to, czy jest to obudowa do kamery, lustrzanki czy kompaktu, ale także zwracamy baczną uwagę, aby była kompatybilna z naszym aparatem.

Bardzo ważne jest odpowiednie konserwowanie obudowy. W końcu ma ona niezawodnie chronić nasz sprzęt, a to oznacza, że każdorazowo po użyciu trzeba ją odpowiednio oczyścić, zwracając przy tym szczególną uwagę na o-ring. Należy zdejmować uszczelkę specjalnym urządzeniem oraz smarować ją smarem. Radzimy też nie wyruszać w podwodną podróż bez upewnienia się, czy sprzęt działa. Należy sprawdzić każdy aspekt – jak działa zoom, czy migawka reaguje poprawnie oraz czy aparat wyłącza się, gdy przyciskamy odpowiedni przycisk. To nie koniec przygotowań, ponieważ należy jeszcze obudowę wypróbować zanurzając ją w wodnej kąpieli tak, aby zobaczyć, czy na pewno do obudowy nie przedostaje się woda. Warto także robić to umiejętnie (czyli zgodnie z zaleceniami producentów obudów), a więc zanurzyć obudowę na kilka sekund. Jeśli coś jest nie tak ze szczelnością, z pewnością uda nam się to zaobserwować. Jednak to nie koniec testów. Dwie następne wodne próby powinny trwać odpowiednio pół minuty i 3 minuty. Za każdym razem warto przyciskać klawisze, dzięki czemu jeśli istnieje jakakolwiek nieszczelność, to z pewnością zostanie wykryta.

Warto przeznaczyć chwilę na sprawdzenie, czy obudowa działa poprawnie. Jeśli tak nie jest, moglibyśmy popsuć aparat. Oczywiście zazwyczaj zakładamy, że obudowa funkcjonuje tak jak powinna i do jej wnętrza nie przedostaje się ani kropla wody, ale jeśli okaże się, że jednak nie jest szczelna, to powinniśmy przedsięwziąć odpowiednie kroki. Przede wszystkim należy delikatnie wyciągnąć sprzęt z obudowy tak, aby się nie zamoczył. Należy jeszcze raz przeprowadzić procedurę czyszczącą, a więc osuszyć obudowę oraz miejsca po uszczelce o-ring jak również nasmarować samą uszczelkę. Przeprowadźmy ponownie testy. Być może zajdzie konieczność wymiany uszczelki na nową, co należy zrobić. Jednak jeśli woda będzie w dalszym ciągu się pojawiać, należy sprzęt oddać do reklamacji.